Miód - najpopularniejsze rodzaje oraz właściwości zdrowotne, dla których go pokochasz

Miód to słodki pokarm produkowany przez pszczoły przy użyciu nektaru z kwiatów. Najczęściej wymienianą odmianą jest odmiana produkowana przez pszczoły miodne, ponieważ jest to rodzaj miodu zbieranego przez pszczelarzy i spożywanego przez ludzi. Miód produkowany przez inne pszczoły i owady ma wyraźnie inne właściwości. Pszczoły miodne przekształcają nektar w miód w procesie regurgitacji i parowania. Przechowują go jako podstawowe źródło pożywienia w woskowych plastrach miodu wewnątrz ula. Miód otrzymuje słodycz z cukrów prostych, fruktozy i glukozy, a jego słodycz jest mniej więcej taka sama jak cukru granulowanego.

Miód - właściwości

Posiada atrakcyjne właściwości chemiczne do pieczenia i charakterystyczny smak, który prowadzi niektórych ludzi do preferowania go od cukru i innych substancji słodzących. Większość mikroorganizmów nie rośnie w miodzie ze względu na niską aktywność wody wynoszącą 0,6. Jednak miód czasami zawiera uśpione endospory bakterii Clostridium botulinum, które mogą być niebezpieczne dla niemowląt, ponieważ endospory mogą przekształcać się w bakterie wytwarzające toksyny w niedojrzałym przewodzie pokarmowym niemowlęcia, prowadząc do choroby, a nawet śmierci. 

Miód wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy. Fot. pixabay.com

Miód - zastosowanie

Miód ma długą historię spożycia przez ludzi i jest stosowany w różnych produktach spożywczych i napojach jako środek słodzący i aromatyzujący. Ma również rolę w religii i symbolice. Smaki miodu różnią się w zależności od źródła nektaru, a dostępne są różne rodzaje i klasy miodu. Jest on również stosowany w różnych tradycjach leczniczych w leczeniu dolegliwości. Badania pyłków i zarodników w miodzie surowym mogą określić kwiatowe źródła miodu. Pszczoły mają ładunek elektrostatyczny, dzięki czemu oprócz pyłków przyciągają inne cząstki, które zostają włączone do miodu; miód może być analizowany za pomocą technik melissopalinologii w badaniach środowiska naturalnego nad cząstkami promieniotwórczymi, pyłami i zanieczyszczeniami pyłowymi.

zastosowanie miodu

Kochamy miód za jego właściwości zdrowotne oraz pyszny smak. Fot. pixabay.com

Miód - rodzaje

Wyróżniamy następujące rodzaje miodów: miód manuka, miód spadziowy, miód gryczany, miód pitny, miód faceliowy, miód rzepakowy, miód z mniszka, miód akacjowy, miód nawłociowy, miód lipowy, miód wrzosowy, miód wielokwiatowy, miód mniszkowy, miód malinowy, miód z mniszka lekarskiego, miód lawendowy.

miód

Miód lipowy to jedna z najpopularniejszych, a według niektórych, jedna z najsmaczniejszych odmian. Fot. pixabay.com