Szklarnia do ogrodu - jaka najlepsza?

Trudno zapewnić warzywom i owocom w ogrodzie rzeczywiście optymalne warunki uprawy. W okresie jesienno-wiosennym zdarzają się przymrozki. Z kolei latem coraz częściej występują gwałtowne ulewy albo susze z niemal tropikalnymi temperaturami. Dlatego warto rozważyć zakup szklarni, która pozwoli ochronić najbardziej wrażliwe rośliny, a jednocześnie umożliwi przedłużenie czasu ich wegetacji. Sprawdźmy, jaka szklarnia do ogrodu sprawdzi się najbardziej i na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas wyboru cieplarni.

Zalety gotowej szklarni

Oczywiście istnieje opcja samodzielnej budowy szklarni, ale z co najmniej kilku powodów nie jest to najlepszy pomysł. Trzeba przecież mieć dużo wolnego czasu, znaleźć odpowiednie materiały, sporządzić stosowny projekt i chociaż trochę się znać na sztuce budowlanej. Każda pomyłka skutkuje późniejszymi problemami eksploatacyjnymi.

Osoby, którym zależy na tym, aby szybko postawić naprawdę estetycznie prezentującą się szklarnię, powinny zdecydować się na gotowy model. Wystarczy wybrać produkt idealnie odpowiadający na wszelkie potrzeby.

Jaką szklarnię wybrać? Sprawdź poradnik - https://sklep.arlenteam.pl/jaka-szklarnia-najlepsza-do-ogrodu

reklama szklarni arleteam

Gotowa szklarnia ogrodowa to gwarancja długoletniego, bezproblemowego użytkowania, co wynika z jej wytrzymałej konstrukcji. Nie trzeba się martwić o przeciekanie, niestraszne też silne wiatry czy solidne ulewy. Ważne jest też, że nikt nie powinien mieć kłopotów z samodzielnym montażem według załączonej instrukcji. W razie potrzeby zawsze można zamówić przydatne akcesoria jak dodatkowe okna wentylacyjne, automat do ich otwierania, system do podlewania kropelkowego czy moduły przedłużające szklarnię.

Te ostatnie pozwalają nieco zaoszczędzić podczas zakupu szklarni. Niekiedy się zdarza, że brakuje funduszy na większy model. Można zatem wybrać nieco mniejszy, a po jakimś czasie po prostu dokupić specjalny moduł przedłużający.

szklarnia trioszka

Szklarnia trioszka

Do zwiększenia powierzchni użytkowej służą ponadto półki lub piętrowe regały na pojemniki czy też wieszaki na doniczki. Warto przy tym pamiętać, że duża szklarnia zawsze oznacza wyższe koszty eksploatacyjne, jeżeli stosuje się systemy nawadniające lub ogrzewanie. Poza tym lepiej nie zapominać o kwestiach formalnych – tylko szklarnia do ogrodu o powierzchni do 35 m2 nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę, a wystarczy samo zgłoszenie do konkretnego urzędu miasta albo gminy.

Wybór materiału wykonania

To w zasadzie kluczowy element podczas podejmowania decyzji, jaka szklarnia do ogrodu spełni wszelkie oczekiwania. Istotny jest zarówno rodzaj konstrukcji, jak i materiał pokryciowy. Jeszcze do niedawna wiele osób wybierało niezwykle estetyczne konstrukcje drewniane. Jednak drewno sprawia duże problemy użytkowe, ponieważ wymaga bardzo starannych i systematycznie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjno-konserwujących. W innym przypadku w krótkim czasie zaczyna nieładnie się przebarwiać pod wpływem działania promieni słonecznych albo pojawia się pleśń czy pęknięcia z powodu wysokiego poziomu wilgoci.

Dlatego warto postawić na materiały, które lepiej sobie radzą ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Jedną z opcji jest bardzo funkcjonalne anodowane aluminium. Wyróżnia je niska waga, więc taką szklarnię łatwo przenosić w razie potrzeby. Aluminium jest również odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie koroduje nawet przy dużej wilgotności powietrza. Można je ponadto malować na dowolny kolor, więc konstrukcja zwraca uwagę swoją estetyką.

Równie korzystnym wyborem okazuje się szklarnia ze stali ocynkowanej – wyjątkowo solidna i stabilna. Konstrukcja charakteryzuje się nieco większą wagą niż aluminiowa, ale w niektórych przypadkach to spora zaleta. Tak się dzieje podczas gwałtownych wichur, które przecież coraz częściej nawiedzają nasz kraj. Modele stalowe są bardzo wytrzymałe, więc posłużą w doskonałym stanie przez wiele sezonów.

szklarnia dwuszyszka

Szklarnia dwuszka

Ważny materiał pokryciowy

Poza samą konstrukcją równie istotne okazuje się, czym jest ona pokryta. Warto decydować się na rozwiązania nowoczesne, które zapewniają odpowiednio wysoki poziom przezroczystości, doskonałą trwałość oraz słabe przewodnictwo ciepła. Dlatego nie zaleca się folii tunelowej – taniej, ale mało odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Również tak popularne jeszcze do niedawna szkło nie jest optymalnym wyborem, i to z kilku powodów. Na pewno łatwo je stłuc, ale też nie daje roślinom rzeczywiście dobrych warunków do rozwoju, ponieważ przepuszcza promieniowanie UV. Jednocześnie słabo kumuluje ciepło, co jest szczególnie odczuwalne w czasie chłodniejszych dni lub nocy.

W ostatnich latach hitem okazują się szklarnie do ogrodu z poliwęglanu komorowego - tutaj szczegółowy opis tuneli poliwęglanowych. Ten materiał charakteryzuje się świetną izolacyjnością termiczną, więc uprawiane warzywa, owoce czy kwiaty nie są narażone na przymrozki występujące wiosną czy jesienią. W ten sposób można też przyspieszyć, a zarazem wydłużyć okres wegetacyjny dla roślin, także tych ciepłolubnych. Poliwęglan doskonale przepuszcza światło, a poza tym wykazuje dużą wytrzymałość. Trudno zniszczyć pokrycie poliwęglanowe. Co więcej, szklarnia z poliwęglanu okazuje się niezwykle prosta i szybka w montażu, a to dzięki zastosowanej metodzie click’n’lock. Właśnie dlatego warto polecić szklarnie poliwęglanowe, które zapewniają wieloletnie i wygodne użytkowanie dla ogrodników oraz doskonałe warunki rozwoju dla uprawianych roślin.

Artykuł partnera