Która zioła wspierają działanie kolagenu, a więc poprawiają wygląd i stan skóry, włosów oraz paznokci?
8 stycznia 2024 Zioła i przyprawy
Ziołolecznictwo ma wielowiekową tradycję. Nie powinno nas więc dziwić, że obecnie zioła również mają szerokie zastosowanie w dietetyce i kosmetyce. Niektóre z nich trafiają wprost do kolagenów do picia – ekstrakty ze skrzypu polnego czy pokrzywy. Przyjrzyjmy się zaletą niektórych ziół i ich wpływu na stan skóry, włosów i paznokci!
W utrzymaniu pięknych włosów, dobrego stanu skóry i paznokci pomocne są nie tylko produkty zawierające kolagen, ale także tradycyjne zioła. Dlaczego są one tak ważne? Jak działają na skórę, włosy i paznokcie? Czy znajdziemy je w produktach z kolagenem?
O co chodzi z tym kolagenem?
Zainteresowanie kolagenem w ostatnich latach znacząco wzrosło. Osoby szukające treści związanych z dietetyką i urodę z pewnością więc miały okazję spotkać się z takimi hasłami jak: kolagen do picia, kolagen na skórę, kolagen na stawy czy produkty bogate w kolagen. Dlaczego akurat te tematy zaczęły cieszyć się popularnością?
Kolagen to białko, a raczej grupa 28 lub 29 białek (zależy od klasyfikacji), które odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Mówi się o nim w kontekście urody, ponieważ stanowi on aż 75% składu skóry. Konkretnie chodzi o typ I kolagenu. To bardzo wytrzymałe białko, które w organizmie tworzy struktury, które są ciągle niszczone i odbudowywane – tak, w naszych organizmach zachodzi synteza kolagenu.
Niestety z wiekiem – szacuje się, że od około 25 roku życia – równowaga między odbudową i niszczeniem kolagenu się kończy, co skutkuje tym, że zaczyna nam go ubywać w tempie około 1,5% rocznie. To naturalny proces, którego efektem jest spadek elastyczności skóry i pojawianie się zmarszczek.
Jednak wiele badań naukowych dotyczących suplementacji kolagenem wykazało, że doustne przyjmowanie odpowiednich dawek hydrolizatu kolagenu (zazwyczaj do 2 do 10 gramów) poprawia stan skóry (elastyczność i nawilżenie) i wpływa na zmniejszenie zmarszczek.
Kolagen do twarzy i ciała, czy to działa?
Do tej pory pisaliśmy o zaletach suplementacji kolagenem. Pamiętajmy także, że na rynku pojawiły się specjalne żele do twarzy, które również mają potwierdzone działanie na stan skóry. Dlaczego posłużyliśmy się pojęciem “specjalne”?
Nie wszystkie preparaty nakładane na skórę z kolagenem działają? Cała cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, by przeniknąć przez warstwę naskórka, która tworzy swoistą barierę ochronną przed środowiskiem zewnętrznym.
Dlatego wiele kolagenów do twarzy zawiera hydraty kolagenu rybiego – peptydy i bioaktywne peptydy, które nie tylko potrafią spenetrować barierę ochronną, ale także aktywować fibroblasty do produkcji kolagenu w skórze!
Zioła na skórę, włosy i paznokcie – w diecie i kosmetyce
Zioła i części niektórych roślin (np. owoce dzikiej róży, aloes) wykorzystuje się w dietetyce i kosmetyce, ponieważ są one naturalnym źródłem substancji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie i urodę, w tym na stan skóry, włosów i paznokci.
Co jednak ważniejsze, zioła można wykorzystywać na wiele sposobów. Z jednej strony przyjmuje się je w suplementach lub w postaci herbatek i naparów. Z drugiej strony dodaje się je do kosmetyków, na przykład robi z nich oleje do włosów czy kremy do twarzy. Przyjrzyjmy się ziołom, które będą wsparciem dla kolagenu na skórę!
Skrzyp polny – to prawdziwy klasyk ułatwiający utrzymanie dobrego stanu włosów oraz jędrności skóry ze względu na wysoką zawartość krzemu. Minerał ten wraz z witaminą C poprawia syntezę kolagenu w organizmie.
W skrzypie polnym znajdziemy także sporą dawkę flawonoidów, które są naturalnym antyoksydantem. Przyjmowanie ich zabezpiecza skórę przed stresem oksydacyjnym, a więc wpływa na jej elastyczność i jędrność, a w konsekwencji chroni przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek.
Dodatkowo skrzyp polny zawiera inne mikroelementy (np. magnez, potas, wapń). Nie należy przyjmować go zbyt dużo, ponieważ zawiera także enzym, który rozkłada witaminę B1, więc może to prowadzić do powstania jej niedoborów.
Pokrzywa – to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i substancji odżywczych. W jej składzie znajdziemy witaminy A, B2, C i K, minerały takie jak krzem, wapń, siarkę, sód, potas, fosfor, magnez, żelazo i jod, a także związki lektyny, sterole, polisacharydy oraz tak lubiane flawonoidy i garbniki. Znowu mamy do czynienia z rośliną, która dzięki zawartości antyoksydantów będzie korzystnie działać na wygląd i stan skóry.
Pokrzywa wykorzystywana jest także w kosmetyce. Wyciąg z niej działa korzystnie na produkcję sebum oraz łoju w skórze, co zapobiega przetłuszczaniu się i nadmiernemu wypadaniu włosów. Dodatkowo pokrzywa zawiera substancje bakteriobójcze, więc jako składnik maseczek czy kremów pomaga w walce z trądzikiem.
Nagietek – kolejna roślina wykorzystywana w kosmetyce i ziołolecznictwie, ponieważ zawiera wiele dobroczynnych związków, w tym flawonoidy. Nagietek działa łagodząco na stany zapalne i problemy ze skórą wrażliwą.
Rumianek – ta roślina o charakterystycznym przyjemnym zapachu wykorzystywana jest w lecznictwie i kosmetyce. Znajdziemy w niej flawonoidy, cholinę, chamazulen (działa antyalergicznie, antyzapalnie) czy witaminę C (niezbędna w syntezie kolagenu) i z grupy B.
Substancje zawarte w rumianku spowalniają proces starzenia się skóry, pomagają w pielęgnacji skóry wrażliwej i przetłuszczającej się, w tym w walce z trądzikiem. Dzięki temu rumianek sprawdzi się także w kosmetyce skóry głowy i włosów.
Powyższa lista ziół to tylko przykłady tych najpopularniejszych. W kosmetyce i ziołolecznictwie stosuje się ich o wiele więcej (np. rokitnik pospolity).
Które zioła znajdziemy w popularnych suplementach z kolagenem?
W niektórych kolagenach do picia oraz w żelach z kolagenem na twarz znajdziemy składniki pochodzenia roślinnego. Przyjrzyjmy się więc najlepiej ocenianym produktom, by przekonać się na własnej skórze, czy w ich składach znajdują się wymienione w tym artykule zioła.
Najpierw zerknijmy na ranking kolagenów do twarzy. Wszystkie żele zawierają hydrat kolagenu lub kolagen natywny. Jednak w kilku produktach znaleźć można dodatki z roślin. Oto przykłady:
-
Kolagen Natywny DNA – zawiera ekstrakt z placenty róży, który przyspiesza regenerację skóry i ilość wytwarzanej melaniny;
-
Colway Atelokolagen Gold – w składzie znajdziemy naturalny olejek z płatków róży damasceńskiej, który działa antyseptycznie na skórę tłustą i trądzikową;
-
Colway Kolagen Vege – fitokolagen z wieloma aktywnymi substancjami pochodzenia roślinnego: aloes, ekstrakt z owoców kasztanowca, dzikiej róży i żeń szenia, wyciąg z wąkrotki azjatyckie oraz oczaru wirginijskiego.
Natomiast w kolagenach do picia znajdziemy przede wszystkim:
-
ekstrakt ze skrzypu polnego – Kolagen PRO;
-
ekstrakt z pokrzywy – Duolife Collagen;
-
ekstrakt z dzikiej róży – Beauty Me.
W kolagenach do picia ekstrakty z ziół i roślin pełnią funkcję dopełniającą, a najważniejsza jest jakość i ilość hydrolizatu kolagenu (czasami także liofilizat).
Artykuł partnera
Zostaw komentarz