Jak przechowywać owoce i warzywa w kuchni?

Jeśli chcesz poważnie podejść do ograniczania marnowania żywności, to warto zacząć od podstaw. Przede wszystkim, chociażby w przypadku warzyw i owoców, kupuj tylko te, które faktycznie potrzebujesz. Inną sprawą jest pamiętanie o ich prawidłowym przechowywaniu, aby maksymalnie wydłużyć okres przydatności do spożycia. Powstrzymajmy się przed mniej lub bardziej celowym wyrzucaniem jedzenia do śmietnika i miejmy w pamięci parę poniższych wskazówek. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!

Trzymaj je na półce

Większość owoców i warzyw, takich jak marchew, ziemniaki i inne warzywa korzeniowe, nie musi być schłodzona – zwolnij więc miejsce w lodówce i umieść je na półce. Ponieważ wilgoć przyspiesza psucie się, trzymanie ich na wolnym powietrzu zapewni cyrkulację powietrza, dzięki czemu dłużej będą świeże. Przy czym warzywa liściaste najlepiej przechowywać w pojemniku w lodówce, szklanym lub plastikowym.

Zapobiegnij powstaniu pleśni w lodówce

Istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań, które wydłużają trwałość owoców i warzyw w lodówce, a jednocześnie zapobiegają powstaniu pleśni w lodówce. Jeśli masz świeże połówki pomidora, cebuli lub cytryny schowaj je do pojemnika, zamiast stawiać np. na talerzyku, aby czekały na swoją kolej. Gdy masz do przechowania sałatki, a zazwyczaj po prostu przykrywasz je folią spożywczą, to lepiej zmienić metodę, ponieważ znajdujące się w niej składniki zaczną się „pocić”, doprowadzając do występowania pleśni.

Zachowaj świeżość ziół

Zioła utrzymują się znacznie dłużej, gdy są trzymane w wodzie. Możesz po prostu trzymać je zanurzone w misce w lodówce, ale jest to nieporęczne i każde uderzenie taką miską spowodować rozlanie. Zamiast tego umieść je w pojemniku i zalej wodą właśnie – ta czynność jest w stanie przedłużyć żywotność twoich ziół nawet do trzech tygodni, więc nie będziesz musiał wyrzucać kolejnych pożółkłych wiązek.

Co z zupami?

Załóżmy, że jednak cierpisz na nadmiar warzyw, dla których brakuje ostatecznie miejsca w kuchni. Wtedy optymalnym sposobem na ich zużycie jest oczywiście zrobienie z nich zupy warzywnej. Ta najpewniej wystarczy na kilka dni, a przechowywanie garnka w lodówce z pewnością nie będzie wygodnym rozwiązaniem. Wówczas dobrze jest mieć pod ręką szklane pojemniki na żywność, ponieważ bez problemu można odlać do nich zupę, poustawiać w rządku, a te będą czekać na swoją kolej. Co więcej, zawsze można wziąć taki pojemnik ze sobą do pracy, tym samym mając obiad z głowy.

Zestaw 12 pojemników na żywność ANTIBACTERIAL. Źródło: prymusagd.pl

Podsumowanie

Marnowanie żywności, zwłaszcza w obecnych czasach jest zupełnie nie na miejscu. Tym bardziej że dzięki prostym rozwiązaniom można zupełnie wykluczyć ten proceder ze swojego środowiska. Wystarczy wiedzieć, gdzie najlepiej przechowywać poszczególne warzywa i owoce, a także warto wykorzystywać pojemniki na żywność. Te za sprawą swoich kompaktowych kształtów zapewniają wygodę w przenoszeniu i pozwalają zabierać przygotowane z domowych składników posiłki wszędzie ze sobą, jednocześnie przechowując je w dobrych warunkach.

Artykuł partnera