8 wskazówek dotyczących diety przedszkolaka

Nakłonienie dziecka do dobrego odżywiania się może być trudne. Oto kilka wskazówek, które pomogą rodzicom zrozumieć, na co zwracać uwagę w diecie przedszkolaka.

1. Jako rodzic możesz kontrolować zaopatrzenie - rób to z głową

Oferuj szeroki wybór zdrowych produktów. Twoim obowiązkiem jako rodzica jest zapewnienie zdrowych opcji żywieniowych. Twoje dziecko zdecyduje, w jakiej ilości i czy zje dane produkty. Możesz pomóc dziecku wyrobić zdrowe nawyki i zapewnić mu składniki odżywcze, których potrzebuje do rozwoju. To właśnie o to moim zdaniem chodzi. Świeże owoce i warzywa, produkty mleczne (np. Jogurt naturalny ze świeżymi owocami, produkty pełnoziarniste (np. Chleb razowy jest lepszy od białego, chleb razowy jest lepszy od białego, a domowe pasty kanapkowe są lepsze z roślin strączkowych niż gotowe szynki.
Twoje dziecko będzie wybierać zdrowe opcje żywieniowe w domu, jeśli będzie je miało.

2. Dziecko to nie próżnia - nie zmuszaj go do zjedzenia wszystkiego na talerzu

Zmuszanie dzieci do jedzenia to jeden z najczęstszych błędów dietetycznych. Efektem jest frustracja rodziców i płacz dziecka. Weź pod uwagę, że w tym wieku dziecko może zjeść za dużo jedzenia. Może się przejadać. Nie podawaj dziecku jedzenia na siłę. Możesz dać mu porcję odpowiednią dla jego wieku, np. cały kotlet z pieczonego indyka lub 50 g pieczeni z indyka. Nie cały kotlet z pieczonego indyka, ale 50g pieczeni z indyka, i nie 1/2 torebki kaszki, ale 1/3 torebki kaszki. Również nie pół talerza z warzywami, ale 1/2 talerza. Jest to okres, w którym Twoje dziecko będzie się jeszcze uczyć, jak powiedzieć, kiedy jest pełne lub głodne. Twoim obowiązkiem jest pomóc mu to zrozumieć. Słuchać jego ciała i mówić mu "jestem głodny/jestem pełny".

Jeśli Twoje dziecko komunikuje Ci, że "nie chce już więcej". Daj swojemu dziecku święty spokój. Zapytaj go, czy jadło wcześniej. Jeśli nie, nie zmuszaj go do jedzenia. Nie rozdzielaj resztek jedzenia na różne części - "tę część musisz zjeść, bo inaczej nie odejdziesz od stołu". Miej na uwadze, że jednego dnia może zjeść więcej lub mniej. Spokojnie!!!

Dowiedz się więcej o składnikach zdrowej diety i poznaj ciekawe przepisy na pyszne dania na https://katalogskladnikow.pl/

3. Regularne pory na wspólne posiłki

Kiedy dziecko jest w domu w weekendy, możesz zaproponować mu 3 główne posiłki i 2-3 przekąski. Nie powinnaś podawać dziecku jedzenia, które jest pomiędzy nimi. Możesz oczekiwać, że dziecko zje zdrowy, dobrze przygotowany posiłek, jeśli przed obiadem zjadło lody lub kanapkę. Nie musi bowiem jeść, jeśli nie jest głodne. Usiądź z dzieckiem przy stole, gdy nadejdzie czas na obiad. Wyłącz wszystkie rozpraszacze, takie jak telewizor/laptop/komórka. Zamiast niekontrolowanej bieganiny, ucz spokojnego jedzenia. Pozwól mu jeść tyle lub tak mało, jak chce, a nie tyle, ile uważasz, że powinno zjeść.

Dieta przedszkolaka

4. Najlepsza woda

Twoje dziecko powinno regularnie dostawać wodę. Jeśli dziecko jest zaangażowane w jakąś czynność, nie będzie odczuwało pragnienia. Może to być woda z cytryną, miętą lub pomarańczą. Jednak woda. Unikaj słodzonych napojów, lemoniad i słodzonych herbat. Czy chcesz zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy u swojego dziecka? Dlaczego dziecko ma się martwić, że nie zje obiadu, bo właśnie wypiło 0,5L słodzonych napojów? Możesz zaproponować dziecku wodę, aby ugasić jego pragnienie. Może mieć ją przy sobie w swojej ulubionej butelce na wodę. Możesz zaproponować dziecku sok zamiast świeżych owoców. Woda, woda i jeszcze więcej wody to najlepsze opcje.

5. Wyłącz telewizor i odłóż laptopa

Reklamy telewizyjne to świetny sposób, aby wpłynąć na nawyki żywieniowe dziecka. Reklamy, które przemawiają do młodszych pokoleń, obejmują słodzone płatki śniadaniowe, kolorowe fast foody i słodycze w postaci ulubionych zabawek. Dzieci często wpatrują się w swoje telewizory lub laptopy i jedzą łatwo, ku uciesze rodziców. Bezproblemowo = niekontrolowanie. To niestety pozostawia je podatnymi na utratę kontroli nad apetytem i sytością w przyszłości. Wyniki badań pokazują wyższe BMI wśród dzieci, które jedzą przed komputerem lub telewizorem. Stosuj prostą zasadę: jedz, a nie oglądaj. Dobrym pomysłem jest również ograniczenie czasu oglądania telewizji/komputera do 1 godziny dziennie.

6. Ucz dziecko manier przy stole, uczestnicz w gotowaniu, angażuj w dokonywanie wyborów

Twoje dziecko rośnie, czy tego chcesz czy nie. Najwyższy czas zacząć uczyć dziecko zasad dobrych manier przy stole. Twoje dziecko może pomóc w nakrywaniu do stołu i zbieraniu talerzy po obiedzie. Dziecko może pomóc Ci nakryć stół, posprzątać po jedzeniu i nie jeść z otwartymi ustami. Dziecko obserwuje Cię, więc bądź dobrym przykładem! Zaangażuj dziecko w przygotowanie posiłku. Zapytaj dziecko, co chciałoby zjeść jutro na obiad. Pozwól im wybrać marchewki lub gruszki z targu. Zainteresujesz je jedzeniem i pomożesz wybrać odpowiednie warzywa.

7. Ćwiczenia dla dzieci - włącz je do swojego codziennego życia

Gry komputerowe sprawiły, że w tej cyfrowej epoce łatwo jest odrabiać lekcje online, oglądać kreskówki na tabletach, biegać po podwórku i bawić się w chowanego. Twoje dziecko powinno uczyć się aktywności od najmłodszych lat. Pomoże im to w kształtowaniu zdrowych nawyków i utoruje drogę do świetlanej przyszłości. Do tego wieku dzieci powinny spędzać na aktywności fizycznej co najmniej 3 godziny dziennie. Dzieci powinny spędzać co najmniej 3 godziny dziennie angażując się w aktywność fizyczną, w tym 1 godzinę intensywnych zajęć, takich jak bieganie, skakanie, czy jazda na rowerze. Ograniczenie czasu oglądania telewizji to maksymalnie 1h. Jak to wygląda, gdy jesteś ze swoim dzieckiem?
Możesz jeździć z nim do parku, uczyć je pływać, albo jechać z przyjaciółmi na biwak nad jezioro. Pokazuj zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a nie na kanale przyrodniczym. Zamiast oglądać je na kanale sportowym, zagraj z dzieckiem w siatkówkę. Ruszaj się z dzieckiem i rodziną - nie tylko wpłynie to korzystnie na wasze zdrowie, ale także na wasze relacje.