Jaka powinna być dieta przy nowotworze złośliwym?

Dieta przy nowotworze złośliwym musi być ściśle określona i ustalona z lekarzem specjalistą. Jakie produkty można spożywać, a jakich kategorycznie unikać przy nowotworze złośliwym?

Właściwe odżywianie jest bardzo ważne w przypadku choroby nowotworowej. Właściwa dieta pozwala wesprzeć organizm w walce z chorobą i pozytywnie wpłynąć na terapię. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie można uchronić się przed utratą masy ciała, odciążyć chory narząd i złagodzić skutki uboczne chemioterapii czy radioterapii. Warto także pamiętać, że nawet po zakończeniu leczenia, w czasie powrotu do zdrowia, dieta odgrywa ogromną rolę.

Dieta przy nowotworze złośliwym

Choć nie istnieje jedna, uniwersalna dla wszystkich chorych na nowotwór dieta, jest kilka zasad, którymi powinni kierować się pacjenci onkologiczni.

Uważa się, że ze względu na większą mobilizację układu odpornościowego i konieczność odbudowy uszkodzonych w trakcie leczenia komórek zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na pełnowartościowe białko. Jego źródłem powinny być w tym okresie jaja, produkty mleczne, a także ryby i chude mięso z kurczaka.

Jeśli chodzi o tłuszcze, powinno się spożywać tylko tzw. zdrowe tłuszcze. Dostarczają ich oleje roślinne, np. olej lniany czy oliwa z oliwek, a także ryby morskie, np. halibut, łosoś dziki czy dorsz oraz orzechy i nasiona.

Ponadto, posiłki powinno spożywać się dość często, ok. 4-5 razy dziennie. W diecie powinno znaleźć się wiele produktów zbożowych – np. pieczywo, kasze, ryż i płatki zbożowe, a także - co najmniej 400-600 g - różnokolorowych warzyw i owoców. Mogą to być warzywa i owoce surowe, gotowane, rozdrabniane czy miksowane.

Dania powinny być przygotowywane w wodzie, na parze, duszone, nie smażone, pieczone w folii lub naczyniu żaroodpornym. Więcej wskazówek dotyczących żywienia przy nowotworze złośliwym znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/zywienie.

Czego należy unikać przy nowotworze złośliwym?

Przede wszystkim z diety należy kategorycznie wyeliminować potrawy wędzone, spieczone czy grillowane w tradycyjny sposób. Nie można także spożywać dań wielokrotnie odgrzewanych, a także marynowanych, peklowanych, starych, nadpsutych czy nieszczelnie zapakowanych.

Zdecydowanie należy także unikać produktów zawierających takie dodatki jak azotany, azotyny, glutaminian sodu, utwardzony tłuszcz palmowy czy syrop glukozowo-fruktozowy.

Inaczej wygląda dieta przy chemioterapii, inaczej dieta przy białaczce, a jeszcze inaczej dieta po przeszczepie szpiku. Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak się odżywiać przy nowotworze wejdź na stronę.

Artykuł sponsorowany