Czy kawa jest owocem?

​Wiele osób niemalże codziennie sięga po kawę. Niektórzy nie wyobrażają sobie porannego rytuały bez tego naparu, który zapewnia energię i lepsze samopoczucie. Czy wiesz, skąd bierze się kawa i czym tak naprawdę jest? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Skąd bierze się kawa?

Kawa pochodzi z kawowca. Rośliny, znanej również pod nazwą krzewu kawowego lub drzewka kawowego. Proces uprawy tych krzewów jest naprawdę skomplikowany. Aby zaczęły wydawać owoce (tak, kawa jest owocem), potrzeba przynajmniej jednego pełnego roku po pierwszym kwitnieniu drzewa. Możemy również spotkać się z informacją, że pełną produkcję drzewo osiąga dopiero po około 5 latach – wtedy również wydaje najwięcej owoców kawy. Z jednego takiego drzewa, jeśli jest odpowiednio zadbane, można wyprodukować około 5 kg owoców rocznie. Ilość ta przekłada się na niecały kilogram ziaren.

Kawowce posiadają biały kolor, są otoczone czerwoną, charakterystyczną warstwą. Intensywnie pachną i na pierwszy rzut oka – wcale nie przypominają kawy. Zbieranie owoców kawy jest o tyle skomplikowane, że poszczególne „wisienki” mogą być na różnych etapach procesu dojrzewania. Na jednej gałęzi często rosną zarówno dojrzałe owoce, jak i zielone, które potrzebują jeszcze czasu. Istnieje kilka metod zbierania owoców kawy. Jest to m.in. stripping, polegający na potrząsaniu gałęziami i zrzucaniu owoców, a także picking, który polega po prostu na obchodzeniu plantacji i ręcznym zbieraniu owoców. Tą metodą zbierane są m.in. ziarna kaw Nespresso, dzięki czemu do kapsułki trafiają tylko te odpowiedniej jakości. Najpowszechniejsza metoda wykorzystuje jednak specjalne maszyny potrząsające drzewem. Sposób ten jest również najbardziej wydajny.

Co dzieje się z owocami po zebraniu?

Kiedy owoce kawy zostaną zebrane, trzeba dostać się do ich pestek – to właśnie one są ziarnami kawy. Tutaj również wyróżnia się kilka metod „obierania”, a sam proces może trwać nawet do kilku tygodniu. W tym czasie skórka oraz miąższ ulegają wysuszeniu i odpadają.

Po uzyskaniu pestek, są one poddawane suszeniu oraz myciu. Kawy poddawane obróbce metodą mokrą są delikatniejsze w smaku, mają bardziej szlachetny profil sensoryczny i intensewniejszą kwasowości. Co ciekawe, cukry śluzowe zawarte w owocach fermentują jeszcze podczas suchej obróbki, a to również ma wpływ na ich ostateczny smak. Po upływie określonego czasu, pakuje się je do worków, np. jutowych lub sizalowych. 

Dwie najpopularniejsze odmiany kawy to zasadniczo arabica i robusta. To właśnie z nich produkuje się największą ilość kaw, mieli się je, a także produkuje kapsułki z kawą.

W jakich warunkach uprawia się kawę?

Kawa rośnie w tropikach, w przeróżnych częściach świata. Jest to Azja, Afryka, Ameryka Południowa i środkowa. Co ciekawe, do wzrostu kawowiec potrzebuje dużo deszczu. Arabica potrzebuje temperatury ok. 15-24 stopni Celsjusza, podczas gdy Robusta – 24-30 stopni Celsjusza.

Każdy kawowiec rośnie na dużych wysokościach, a na ostateczny smak kawy ogromny wpływ ma gleba i środowisko. Im wyższa wysokość, tym bardziej aromatyczne ziarna. Warunki uprawy są więc niezwykle istotne w tej kwestii.

Artykuł partnera