Czarna kawa – jak wydobyć jej wyjątkowy smak?

Aż 80 proc. Polaków pije kawę codziennie, a połowa z nas sięga po więcej niż jedną filiżankę każdego dnia. Choć wśród kobiet nie brakuje smakoszek „małej czarnej”, to najchętniej wybierają ją mężczyźni. Sprawdźmy, jak z ziaren kawy wydobyć niepowtarzalny aromat i smak.

Skąd się wzięła kawa?

Nieprawdopodobne wydaje się, że historia kawy liczy już ponad 2000 lat, ale nie zawsze służyła ona ludzkości jako aromatyczny, czarny napar. Upłynęło sporo czasu, zanim ostatecznie stała się jednym z najbardziej lubianych napojów na świecie.

Wiele zawdzięcza Włochom, którzy stworzyli doskonałą kawę – „małą czarną”, czyli tradycyjne espresso serwowane w małych filiżankach. Jak powstaje espresso? Jakie wymagania powinno spełniać, aby zniewalało smakiem i zapachem?

Wymagania dla espresso

Narodowy Instytut Włoskiego Espresso (INEI) powołany w 1998 roku w celu ochrony i propagowania szlachetnego napoju, jakim jest kawa czarna, opracował wytyczne, według których należy przygotowywać espresso. Certyfikowane przez INEI espresso powinno być dostosowane do następujących wytycznych:

  • 7-8 g zmielonej kawy do pojedynczego espresso,
  • 93 stopnie Celsjusza – temperatura wody przepuszczanej przez kawę,
  • 9-10 barów – ciśnienie wytwarzane przez ekspres,
  • 25-30 s – czas ekstrakcji,
  • 25-30 ml – ilość naparu po ekstrakcji.

Ten sam instytut podkreśla, że idealna kawa powinna mieć intensywny aromat, w którym będą wyczuwalne nuty kwiatowe, owocowe i czekoladowe. Powinny one towarzyszyć smakoszom jeszcze długo po opróżnieniu filiżanki. Sztuką jest zrobienie kawy czarnej, której smak będzie można umiejscowić między kwaskowym a gorzkim. Nie powinna mieć cierpkiego posmaku, a na jej wierzchu musi się znajdować delikatna pianka – crema.

Espresso powinno opierać się na świeżo i niezbyt mocno zmielonej kawie, w innym wypadku może nie przepuszczać wody, a napar wyjdzie cierpki i niezbyt przyjemny w smaku. Zbyt słabo zmielona kawa będzie zaś za jasna i pozbawiona aromatu. Narodowy Instytut Włoskiego Espresso nakłada również obostrzenia związane z lepkością, zawartością tłuszczów, kofeiny i proporcji mieszanek kaw. Brzmi skomplikowanie? Na szczęście są inne sposoby, aby kawa czarna miała wyjątkowy, doskonały smak.

Kawa czarna z kapsułek

W przypadku kawy w kapsułkach, którą wykorzystujemy w ekspresach kapsułkowych, wszystkie czynności związane z odpowiednim ciśnieniem i podgrzaniem wody wykonuje za nas ekspres. Kawa jest hermetycznie zamknięta w kapsułce zaraz po zmieleniu ziaren, co gwarantuje jej doskonały aromat i smak.

Warto przy tym powiedzieć, że proces powstawania kawy w kapsułkach jest wieloetapowy. Rozpoczyna się z chwilą znalezienia dostawców świeżych ziaren kaw. W zależności od warunków, w jakich rosną i owocują krzewy kawy, walory smakowe małej czarnej mogą być różne. Na przykład kawa z Etiopii jest ostrzejsza w smaku i ma aromat kwiatowy, a kawa z Kolumbii będzie raczej winno-owocowa.

Zamknięcie kawy po zmieleniu w kapsułkach nie pozwala ulotnić się aromatom – uwalniane są dopiero przy jej parzeniu w ekspresie kapsułkowym. Dzięki temu możemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem czarnej kawy, przyrządzając espresso lub jego pochodne, jak lungo czy ristretto. To kawy o różnym stopniu intensywności i zawartości kofeiny, które dostarczą nam energii na cały dzień. Możemy wybierać spośród wielu propozycji smakowych, jak np. Grande Mexico Chiapas od NESCAFÉ® Dolce Gusto®, gdzie po zaparzeniu wyraźnie wyczuwalne są szczególne walory smakowe prażonego orzecha laskowego i śliwki.

Artykuł zewnętrzny