Co jeść, by jak najdłużej wyglądać młodo?

​Niewątpliwie jednym z wyznaczników młodego i zdrowego wyglądu jest stan skóry. Niestety niewłaściwy tryb życia i zła dieta, a przede wszystkim naturalne procesy starzenia, wpływają na jej kondycję. Na szczęście z pożywieniem i poprzez odpowiednią suplementację możemy dostarczyć składników, które poprawią wygląd i stan skóry!

Każdy chce jak najdłużej wyglądać młodo. Pragnie, by jego skóra była jędrna, elastyczna i nie pojawiały się na niej zmarszczki. Oczywiście procesów starzenia nie da się zatrzymać, ale możemy pomóc organizmowi w utrzymaniu dobrej kondycji poprzez odpowiednią dietę – w tym artykule zajmiemy się jej wpływem na skórę.

Dieta na dobry stan skóry

Hasło “zdrowa i zbilansowana dieta” pojawia się zawsze w kontekście rozważań nad wpływem jedzenia na zdrowie. Rzecz jasna jest to prawdziwe i słuszne stwierdzenie, ponieważ powinniśmy jeść produktu dostarczające organizmowi niezbędne mikro i makroelementy.

Niestety praktyka życia pokazuje, że często nie mamy czasu na zdrową dietę, czego efekty widać najpierw na skórze. Na przykład objawy niedoboru kolagenu poznamy po tym, że skóra jest mniej jędrna, wysuszona i brakuje jej blasku – pamiętajmy, że kolagen stanowi aż 75% jej składu!

Najczęściej w kontekście młodego wyglądu skóry wymienia się produkty spożywcze bogate w:

  • - kolagen;

  • - witaminy A, B, C i E;

  • - minerały;

  • - kwasy omega C.

Oczywiście na stan skóry wpływa wiele innych substancji, choćby kwas hialuronowy czy koenzym Q10.

Kolagen w diecie

O kolagenie zrobiło się w ostatnich latach głośno w kontekście wpływu jego suplementacji na stan skóry. Dzisiaj bez problemów znajdziemy badania, które potwierdzają jego korzystne działanie. A co z kolagenem z diety? Czy przyswaja się on z pożywienia?

Kolagen przyjmowany z pożywiania wchłaniany jest przez organizm, ale tylko w nieznacznym stopniu. Na przykład ten ze sproszkowanej żelatyny wchłania się w około 3-4%, a ten z podrobów, golonek czy gotowanych chrząstek w około 9%. Tak więc, aby taka dieta bogata w kolagen miała sens, trzeba by te produkty przyjmować w dużych porcjach.

Produkty bogate w kolagen to skóra świńska (w golonce), ścięgna i chrząstki, parówki, podroby, ryby w galarecie, salceson i różnego rodzaju pasztety, a także jaja. Nie jest to wyszukana dieta (poza jajami), a do tego zawiera dużo tłuszczy i niekoniecznie dobrze wpływa na zdrowie.

Jeśli nie chcesz jeść podrobów, chrząstek, skóry i dziwnych części zwierząt, to lepiej zdecyduj się na suplementację, a także dowiedz się, co zaburza produkcję kolagenu i zmień swoje nawyki – na przykład stres, używki czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Witaminy a wygląd skóry

Niezmiernie ważnymi składnikami dla organizmu są witaminy. Nie będzie to zapewne dla nikogo zaskoczeniem, że mają one dobroczynny wpływ także na stan skóry. Szczególnie istotna w tym kontekście jest witamina C, która bierze udział w syntezie kolagenu w naszych ciałach – tak, w skórze fibroblasty (specjalne komórki) go produkują.

Ważne witaminy dla młodego wyglądu skóry i ich źródło w diecie:

  • - witamina A – produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak jaja, sery dojrzewające, wątróbka czy masło, marchew, natka pietruszki, szpinak, brokuły, morele i brzoskwinie;

  • - witaminy z grupy B – szczególnie ważna jest witamina B8 (biotyna), którą zawierają otręby, płatki owsiane, orzechy, drożdże, soja i soczewica;

  • - witamina C – dzika róża, papryka żółta i czerwona, czarna porzeczka, natka pietruszki, jarmuż, brokuły i cytryna;

  • - witamina E – oliwa z oliwek, orzechy, kiełki i nasiona zbóż, kapusta, szpinak i sałata.

Od razu zauważymy, że z pewnością dla dobra skóry powinnyśmy jeść warzywa, orzechy i owoce.

Inne niezbędne składniki

Nasze organizmy potrzebują także odpowiednich mikro i makroelementów. W diecie na zdrową skórę powinny być dostarczane:

  • - selen – niektóre ryby morskie, orzechy brazylijskie, owoce morza, sól morska, drób, jaja, nabiał, zboża, rośliny strączkowe czy brokuły i kapusta biała, a także czosnek i cebula;

  • - cynk – czerwone mięso, drób, ryby i owoce morza, orzechy, rośliny strączkowe, nabiał i pestki dyni i nasiona słonecznika;

  • - miedź – wątróbka cielęca, drożdże piekarskie, ziarna sezamu, kakao, pestki dyni, orzechy i zielone warzywa liściaste;

  • - krzem – zboża, rodzynki, wiele korzeni warzyw, fasola;

  • - siarka – ryby, mleko i przetwory, jaja, mięso wieprzowe, wołowe i drób, porzeczki, truskawki, awokado i figi.

Do tego warto dodać produkty bogate w kwasy omega-3, takie jak oleje roślinne, wymieniane już orzechy, zboża i ich kiełki.

Suplementacja ma sens!

Przy niedoborach w diecie zawsze warto rozważyć suplementację. Jest ona polecana w przypadku kolagenu, ponieważ w tego typu produktach znajduje się kolagen hydrolizowany, czyli wstępnie przetworzony, co sprawia, że jest on bardziej biodostępny dla organizmu, a do tego zawiera peptydy sygnałowe, które mogą aktywować fibroblasty do produkcji kolageny w skórze. Efekt? Jędrniejsza i bardziej nawilżona skóra z mniejszymi zmarszczkami.

Ranking najlepszych kolagenów do picia znajdziesz na stronie Wybieramykolagen.pl. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że wiele suplementów z hydrolizatem kolagenu na urodę zawiera także dodatkowe składniki, takie jak witaminy (A, gruby B, C), minerały i substancje czynne – są więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej diety, a chcą mieć piękną skórę.

Artykuł partnera