Makaron, ryż czy kasza? Porównujemy wartości i kaloryczność

W naszej codziennej diecie nie może zabraknąć produktów zbożowych. To one dostarczają między innymi węglowodanów, a zatem energii na co dzień. Ponadto obfitują w błonnik, witaminy i minerały, które są niezbędne niezależnie od prowadzonego trybu życia, aktywności fizycznej czy korzystania z jakiejkolwiek specjalistycznej diety. Na talerzach podczas posiłków goszczą makarony, ryże i kasze. Które z nich najlepiej wybrać? Czym się różnią pod względem wartości i jaka jest ich kaloryczność? Sprawdźmy!

Kasze – dla każdego!

Kasze polecane są zarówno sportowcom, osobom będącym na specjalistycznych dietach, jak i tym, którzy chcą się uporać ze zbędnymi kilogramami. Są to produkty należące do najmniej przetworzonych, jeśli pod uwagę bierzemy artykuły spożywcze. Poza tym, gdy pojawiają się na talerzu, możemy liczyć na dostarczanie do organizmu licznych witamin i minerałów.

Do najzdrowszych kasz należą jaglana, jęczmienna i gryczana. Można je znaleźć w sklepie SklepAgnex.pl. Znajdujemy w nich białko, naturalne hormony, przeciwutleniacze oraz minerały, takie jak kwas foliowy, magnez, krzem czy cynk. Do tego szereg witamin. Co więcej, po kasze gryczaną i jaglaną mogą sięgać osoby będące na diecie bezglutenowej. Najpopularniejsze kasze dostarczają naszym organizmom około 330-370 kcal w 100 g produktu.

Ryże – sycące i smaczne

Ryż występuje w niemal 150 tysiącach odmian! Tak duża różnorodność sprawia, że gości on praktycznie w każdej kuchni, choć kojarzony jest przed wszystkim ze smakami azjatyckimi. W tamtejszych rejonach ten produkt stanowi podstawę zdecydowanej większości dań. I my polubiliśmy ryż, tym bardziej że możemy próbować coraz to ciekawszych odmian dostępnych na rynku.

Ryże powinny gościć w naszej diecie, ponieważ dostarczają błonnik, który odpowiada za perystaltykę jelit, a ponadto zapewnia uczucie sytości na długi czas. Ryż obfituje również w minerały i witaminy. Wpływa korzystnie na koncentrację, odporność i ciśnienie.

Najzdrowsze są ryże nieoczyszczone. Należy do nich odmiana brązowa, która charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym oraz dużą ilością błonnika, witamin i minerałów. Niski indeks glikemiczny posiada również ryż dziki. Wraz z ryżem czerwonym należy on do produktów bezglutenowych. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z ryżu białego. Ci, którzy wolą delikatniejszy smak i stawiają na krótszy czas gotowania, mogą postawić na białą odmianę.

Makarony – nie tylko w ciekawych kształtach

Makarony kuszą nas pośród sklepowych półek – kształtami i kolorami. Za ich pomocą można wyczarować dania, które nie tylko smakują, ale i pięknie się prezentują. Znajdujemy nawet makarony w kształtach, które z pewnością zachęcą niejadków do zjadania całych posiłków. Przy ich wyborze najbardziej jednak liczy się to, z jakiej mąki są zrobione.

Najzdrowsze i najbardziej wartościowe są makarony razowe i pełnoziarniste, czyli pochodzące z mąki z pełnego przemiału. Są mniej kaloryczne, na dłużej dają uczucie sytości, a organizmowi dostarczają wielu cennych składników odżywczych.

Duża różnorodność wymienionych produktów zbożowych sprawia, że każdego dnia jesteśmy w stanie przygotować zdrowe i smaczne posiłki dla całej rodziny. Jeśli będziemy wybierać zgodnie z ich walorami odżywczymi i kalorycznością, przysporzą więcej korzyści nawet na talerzach osób będących na diecie redukcyjnej, niż kłopotów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Za to liczba odmian pozwoli zakosztować w rozmaitych smakach.

Artykuł partnera