Najlepszy przepis na bigos staropolski – czy go znasz?

Bigos to tradycyjna i powszechnie znana potrawa kuchni polskiej. Jego podstawowymi składnikami są kapusta kiszona oraz różne rodzaje mięs. Dawniej to pyszne, sycące danie brano ze sobą na polowania, w obecnych czasach gości na stołach podczas rodzinnych obiadów. Jeśli chcesz przygotować perfekcyjny bigos myśliwski lub tradycyjny według staropolskiej receptury, podpowiemy ci, jak to zrobić.

Bigos niejedno ma imię

Wariantów bigosu jest tyle, ile osób go gotujących, bo zazwyczaj każdy ma swój własny przepis, według którego przygotowuje tę popularną potrawę. Jedynie podstawowy składnik, którym jest kiszona kapusta, nigdy się nie zmienia. W zależności od smaku można do niego dodać różne rodzaje mięs (kiełbasę, wędzony boczek, duszoną wieprzowinę, dziczyznę), białą kapustę oraz wiele dodatków nadających potrawie wyjątkowy smak.

Bigos staropolski

Do przyrządzenia tej prostej potrawy przede wszystkim potrzebujesz dwa rodzaje kapusty – białą i kiszoną. Do tego jeszcze: kilka suszonych grzybów i śliwek, pieczoną wieprzowinę, duszoną wołowinę, kiełbasę, boczek wędzony, kostkę mięsną (najlepiej się sprawdzi Kostka Mięsna WINIARY), koncentrat pomidorowy, smalec, dużą cebulę, mąkę, liść laurowy, pieprz mielony i szczyptę majeranku.

Przepis na bigos staropolski jest prosty! Najpierw przez godzinę mocz suszone grzyby w letniej wodzie. W międzyczasie pokrój kiszoną kapustę, przełóż do dużego garnka i podlej wodą. Dodaj smalec, kostkę mięsną, grzyby, śliwki oraz liść laurowy. Zagotuj pod przykryciem, później daj bigosowi chwilę „odpocząć”, odkrywając go na około 20 minut, po czym znów przykryj i gotuj do miękkości. Obsmaż, a potem podduś do miękkości pokrojone mięso. Nigdy nie dodawaj surowego do bigosu, ponieważ kwas z kapusty sprawi, że nie zmięknie nawet po kilkugodzinnym gotowaniu. Poszatkowaną i blanszowaną białą kapustę dodaj do kiszonej. Podsmaż na patelni pokrojony w kostkę boczek wraz z posiekaną cebulą i oprósz niewielką ilością mąki. Na łyżce smalcu lekko przyrumień pokrojoną w talarki kiełbasę. Dodaj wszystkie mięsa wraz z koncentratem pomidorowym do gotującej się kapusty. Dopraw majerankiem i pieprzem, zamieszaj, po czym duś co najmniej przez pół godziny.

Dzięki sporej ilości różnych rodzajów mięs przepis na bigos staropolski wyróżnia się wspaniałym, tradycyjnym smakiem. Wędzony boczek i grzyby nadają piękny zapach, a dodatek białej kapusty sprawia, że danie nie jest zbyt intensywne. Bigos najlepiej podawać w towarzystwie ugotowanych i przypieczonych z cebulką ziemniaków. Takiej potrawie nikt się nie oprze!

Bigos myśliwski

To pachnące suszonymi śliwkami, jałowcem i kiełbasą danie jest bardzo proste w wykonaniu. Bliscy, których poczęstujesz bigosem myśliwskim, będą zaskoczeni jego intensywnym i wyjątkowo aromatycznym smakiem. Jak zrobić bigos z kiszonej kapusty? Oto najlepszy przepis:

Przygotuj następujące składniki: kostkę mięsną, kapustę kiszoną, łopatkę wieprzową, kiełbasę, suszone grzyby i śliwki, cebulę, koncentrat pomidorowy oraz przyprawy (sól, pieprz, majeranek, kminek, jałowiec).

Najpierw przełóż kapustę do garnka i zalej wodą. Podczas gdy będzie się gotowała, podsmaż pokrojoną w kostkę łopatkę wieprzową. Dodaj do mięsa posiekaną cebulę, jałowiec i kostki mięsne. Podlej niewielką ilością wody i duś pod przykryciem, dopóki mięso nie zmięknie. Namoczone i ugotowane grzyby pokrój w paseczki. Nie wylewaj wody z grzybów, lecz dodaj ją do bigosu, a wtedy będzie pachniał jeszcze lepiej. Mięso i pokrojoną kiełbasę przełóż do garnka z kapustą, wsyp rozdrobnione śliwki, wlej koncentrat pomidorowy. Zaparz kminek we wrzątku i odcedź, a do bigosu przelej tylko pachnącą kminkiem wodę. Gdy wszystkie składniki bigosu znajdą się już w garnku, dodaj jeszcze przyprawy (sól, pieprz, majeranek) i duś do miękkości.

Dobrze przyprawiony i aromatyczny bigos myśliwski na kiszonej kapuście to prawdziwa uczta dla podniebienia. Najlepiej smakuje następnego dnia, kiedy główne składniki przejdą aromatem leśnych grzybów, śliwek i jałowca. Podany ze świeżym, chrupiącym chlebem lub ziemniakami na pewno bardzo szybko zniknie z talerzy. Smacznego!

Artykuł partnera