Idealne ogórki małosolne - w czym tkwi sekret?

Ogórki małosolne cieszą się równie dużym powodzeniem, co kiszone. Ich przygotowanie jest bardzo łatwe, dzięki czemu nie stanowią wyzwania nawet dla osób początkujących w kuchni. Znakomity smak tego przetworu idealnie podkreśla charakter wielu dań i posiłków - począwszy od zwykłych kanapek, a skończywszy na dodatkach do potraw grillowych. Jak zrobić ogórki małosolne, aby wyszły idealnie?

Składniki do ogórków małosolnych

Na małosolne najlepiej nadają się ogórki stosunkowo małe. Nie każdy ma możliwość pozyskania ich z własnej uprawy, jednak opłaca się korzystać z oferty zaufanych gospodarzy. Warto wybierać okazy o większych brodawkach, które z reguły lepiej nadają się do przetworów. Im dłużej ogórki przebywają w słoiku, tym bardziej upodobniają się w smaku do kiszonych. Małosolne mogą być gotowe już w momencie, gdy woda zaczyna mętnieć - zwykle po 2-3 dniach. Poza ok. 500 g ogórków gruntowych, na jeden duży słoik potrzeba też 1 litra wody oraz jedną lekko czubatą łyżkę niejodowanej soli do przetworów. Zalewę należy doprawić 1 liściem chrzanu, 2-3 dużymi ząbkami czosnku oraz kawałkiem korzenia chrzanu. Na aromat ogórków duży wpływ ma ilość gałązek kopru, którego najlepiej dać 3-4 łodygi. Opcjonalnie dodać można również liście dębu lub wiśni.

ogórki

Przygotowanie zalewy

Na początek należy zagotować 1 litr wody i dodać do niej 1 lekko czubatą łyżkę soli, a następnie całość wymieszać i wystudzić. Ogórki, chrzan i koper muszą być dokładnie umyte. Chrzan należy pokroić na mniejsze kawałki, a czosnek obrać i podzielić. Poszczególne ząbki czosnku najlepiej delikatnie zmiażdżyć, np. tępą stroną noża. Małosolne zrobić można w jednym dużym słoju lub kilku mniejszych słoiczkach. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zapraw do szybkiej konsumpcji jest kamionka, jednak na zimę konieczne są słoiki. Niewielka porcja małosolnych zmieści się z powodzeniem w litrowym pojemniku, jednak proporcje można dowolnie zmieniać. Aby przygotować większą ilość ogórków, wystarczy po prosto pomnożyć ilość wszystkich składników. Na litrowy słoik zużywa się około pół litra wody z solą

Jak zrobić ogórki małosolne?

Na spodzie słoika należy umieścić liście, kawałek chrzanu, ząbek czosnku oraz część kopru. Ogórki powinno się układać dość ciasno, najlepiej pionowo z jasną częścią do góry. Pozostały chrzan, koper i czosnek trzeba po prostu powpychać między ogórki. Całość powinna być następnie zalana przygotowaną, posoloną, letnią wodą. Należy pamiętać, że ogórki muszą być kompletnie zakryte. Jeżeli w słoiku pojawi się luz, warto umieścić na samej górze talerzyk i czymś go docisnąć. W ten sposób ogórki nie będą mogły wypłynąć. Innym rozwiązaniem jest odpowiednio ciasne poupychanie wszystkich składników, dzięki czemu pozostaną całkowicie zanurzone pod wodą. Słoik warto też przykryć gazą lub wieczkiem. Nie należy go szczelnie zamykać, ze względu na konieczność zapewnienia dostępu powietrza. Przetwory powinny stać w miejscu nienasłonecznionym, ponieważ na słońcu zaczną gnić. W ciągu 2-3 dni małosolne będą już gotowe do spożycia, co można rozpoznać po mętnieniu wody. Warto pamiętać, że z każdym kolejnym dniem ogórki będą kisić się coraz mocniej.

ogórki w słoiku

Błędy przy robieniu ogórków małosolnych

Najczęstszym błędem popełnianym przy robieniu małosolnych jest wybór złych ogórków. Odmiany z dużymi komorami nasiennymi nie nadają się do robienia przetworów, ponieważ w procesie fermentacji powstają w nich puste dziury. Na występowanie tego zjawiska wpływa również sposób nawożenia ogórków oraz ilość stosowanego w tym celu nawozu. Jakość przetworów psują różne chemikalia, dlatego lepiej kupować ogórki od małych hodowców. Nie bez znaczenia pozostaje również nawadnianie w czasie uprawy. Większość osób nie ma jednak sposobu na zweryfikowanie tych kwestii, dlatego warto po prostu polegać na sprawdzonych źródłach. Więcej informacji o ogórkach małosolnych znaleźć można na blogu: https://kulinarneprzeboje.pl/ogorki-malosolne/, gdzie dostępne są również inne inspirujące pomysły na przetwory oraz ciekawe przepisy z ogórkami w roli głównej.

Artykuł partnera