Leczo wegetariańskie czy tradycyjne? Wybierz swój przepis

Leczo to jeden z powszechnie znanych przykładów na wpływy węgierskie w polskiej kuchni. To danie znamy najczęściej pod postacią obiadu awaryjnego, do którego każdy dodaje różne składniki wedle uznania. Tradycyjne leczo jest przyrządzane na smalcu i pozbawione bakłażanów oraz cukinii. Nie znaczy to jednak, że musimy rezygnować z naszych ulubionych wersji tego dania – tym bardziej, jeśli jemy np. je w wersji wegetariańskiej. Poniżej najpopularniejsze w Polsce odmiany leczo.

Leczo warzywne

Choć klasyczne leczo zawiera dodatki pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim smalec i słoninę, wegetarianie nie muszą czuć się poszkodowani. Leczo warzywne, dzięki odpowiedniemu doborowi przypraw, jest równie aromatyczne i smaczne. Do jego przygotowania będziesz potrzebować: żółtej, zielonej oraz czerwonej papryki, bakłażana, żółtej cukinii, cebuli, przypraw, a także odpowiedniego sosu, składającego się w większości z pomidorów. Naszym zdaniem w tej roli doskonale sprawdza się gęsty i treściwy Sos Włoski WINIARY, który nadaje ciekawego charakteru nie tylko śródziemnomorskim potrawom.

Przyrządzanie warzywnego leczo rozpocznij od przygotowania warzyw. Paprykę, cukinię oraz bakłażana pokrój w dość grubą kostkę, a cebulę – w piórka. Tę ostatnią podsmaż ją na patelni. Gdy będzie miękka, dodaj pozostałe warzywa. Kolejny etap smażenia powinien trwać około 5 minut. Po upływie tego czasu zmniejsz ogień, a do dania wlej Sos Włoski WINIARY. Warzywa powinny dusić się przynajmniej pół godziny, dopóki nie staną się miękkie. Jak doprawić leczo warzywne? Obowiązkowe składniki wśród przypraw to sól, pieprz, bazylia, oregano i papryka w wersji ostrej i słodkiej.

Leczo z pieczarkami i kiełbasą

Nasza druga propozycja, czyli leczo z pieczarkami i kiełbasą, jest nieco bliższa oryginałowi i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom dań mięsnych. Niezbędne składniki to: czerwona papryka, kilka pomidorów, pieczarki, biała i czerwona cebula, kiełbasa, przyprawy oraz bulion. Może to być np. Bulion warzywny KOGUTEK WINIARY, który doskonale nadaje się do duszenia mięsa i warzyw.

Zaczynamy od pokrojenia papryki w dość grubą kostkę, a pieczarek – w plasterki. Obrane ze skórki pomidory dzielimy na mniejsze kawałki. W garnku dusimy paprykę z dodatkiem wody przez około 15 minut. Po upływie kwadransa możesz dodać pomidory i odczekać kolejne 15 minut, od czasu do czasu mieszając. Cebulę pokrojoną w półplasterki podsmaż na patelni, a kiedy lekko się zeszkli, dodaj do niej pokrojoną w plastry kiełbasę. Na tej samej patelni podsmaż pokrojone wcześniej pieczarki. Następnie składniki z patelni umieść w garnku wraz z bulionem rozpuszczonym wcześniej w połowie szklanki gorącej wody. Leczo powinno dusić się jeszcze przez 20 minut – w tym czasie należy je doprawić solą, pieprzem oraz słodką papryką. Gwarantujemy, że wspaniały aromat tego pysznego dania będzie roznosił się po twoim mieszkaniu lub domu przez długi czas i z pewnością żaden z domowników nie oprze się pokusie jego spróbowania!

 

Artykuł partnera